top of page
  • Uzman

Mobil Teknoloji ile Takas İşlemlerinizi Dönüştürün - Müşteri Tabanınızı Genişletin

40 milyona yakın mobil cihaz takası gerçekleştiren bir işletme, mobil cihaz takas ve teslim süreçlerinde, müşterilerin beğendiği özellikleri ve onları caydıran aksaklıkları tespit belirlemiştir


Mobil cihaz ticaretini, her zamankinden daha kolay hale getirmek için, operatörler ve perakende satış noktaları gibi tüketicilerin en sık kullandığı takas konumlarını, satış uygulamalarına tamamen entegre edilebilen bir mobili çözümleri paketi mutlaka vardır.

Operatörler, perakendeciler ve orijinal ekipman üreticileri için Azimut çözümleri, doğru değerlendirme ve geliştirilmiş takas sistemine erişim sağlamaktadır.


Dahası, ekosistemdeki sigorta sağlayıcılar gibi katma değer yaratanlar da, Azimut çözümleriyle yeni hizmetler sunma, ve müşteri tabanını genişletme, müşteri hizmetlerini geliştirme ve müşteri arasında sadakati oluşturma gibi yenilikçi yaklaşımından yararlanabilir.


Takas İşlemlerini Dönüştürme


Tüketiciler yeni bir cihaz almayı düşünürken, mevcut veya eski cihazlarına karşılık nakit almayı veya takas yoluyla yeni cihazla birlikte daha uygun şartlar elde etmeyi genellikle düşünmezler. Bir müşteri eski cihazını kullanmıyorsa, genelde onu bir çekmecede bırakır ve unutur; cihaz bu şekilde orijinal değerinin her hafta ortalama % 1'ini kaybeder. Bu telefonları ikincil pazarın dışında ve tozlu çekmecelerde tutan faktörlerden biri, tüketicilerin mağaza içi satın alma sürecinde karşılaştığı karmaşıklıktır.


Günümüzde, tüketici alışkanlıkları teknolojiye dayalı hale gelmiştir: Müşteriler göz atmanın, alışveriş yapmanın ve yeni şeyler satın almanın en hızlı ve en kolay yollarını aramaktadır. Azimut mobil çözüm paketleri, tüketici davranışındaki bu değişimi mobil cihaz takas sürecinde, doğru şekilde ele almaktadır. Amaç, tutarsızlıkları ve düzeltme ihtiyaçlarını ortadan kaldırarak ve müşterilerin tamamen kendi cihazlarındaki bir uygulama üzerinden takası başlatıp tamamlamaları için bir çıkış noktası sağlayarak süreci basitleştirmek olmalıdır.


Normal bir günde, perakende mağazası kalabalıktır ve bir satış temsilcisinin müşteriye yardımcı olabilmesi için tahmini bekleme süresi yarım saatten fazla olabilir. Temsilci müşteriye yardım ettikten sonra, bekleyen müşteri kuyruğu nedeniyle dikkati dağılabilir ve bir cihazının durumunu değerlendirirken hatalar yapabilir.


Perakende ticaretinin temeli, güçlü müşteri ilişkilerine bağlıdır. Takas sürecinde daha fazla müşteriyi memnun etmenin ve elde tutmanın yolu, müşteri-satış temsilcisi etkileşimlerini kişiselleştirilmiş hizmetlere odaklamak ve onlara kullanılmış cihazlar için en iyi değeri sağlayarak ve bunu hızlı bir şekilde yaparak güven oluşturmaktır.


Bu hedeflere ulaşmak için; operatörler, perakendeciler ve OEM'ler, mobil cihaz ticareti için çok kanallı seçeneklere sahiptir. Azimut mobil uygulamaları ve teklifleri ile

  • Operatörler,

  • Perakendeciler,

  • OEM'ler

sundukları tüm avantajlardan, müşterilerinin yararlanmalarını sağlayarak, süreçlerini iyileştirmek için ihtiyaç duydukları araçlara sahip olmaktadır. Yerinde veya uzaktan tam olarak tanılanan tüm cihaz içi yetenekler, sürekli ve çok kanallı bir takas etkileşimi oluşturmaktadır.


Self Servis Model

Bu çözüm süreci otomatikleştirerek müşterinin, cihazın durumunu daha doğru tanılama ve değerlendirmesine imkan tanır. Bu, müşterilerin bir satış temsilcisinin yardımı olmadan her zaman ve her yerden takas sürecini başlatabileceği ve hatta tamamlayabileceği anlamına gelir.


Yerinde ve Destekli

Alternatif olarak müşteri bir satış temsilcisinden yardım almaya karar verirse, temsilciler sıfırdan başlayabilir veya müşterinin takas sürecinde bıraktığı yerden devam edebilir.


Tamamen Yerinde Destekli

Satış temsilcisi süreci başlatırsa, aynı otomasyondan aynı verimlilik elde edilir. Satış temsilcisi müşterinin bıraktığı süreci de başlatabilir, tekrarlanan çabalardan kaçınabilir ve böylece takas için harcanacak süreden tasarruf edebilir. Satış temsilcisi, otomatikleştirilmiş sürecin verimliliği ile müşteriyi yeni ürünler, hizmetler veya diğer promosyonlar konusunda ikna etmek için daha fazla zaman kazanabilir.


Takas sürecinde cihaz tanılama ve değerlendirmenin otomatikleştirilmesinin bir başka ek faydası, operatör veya perakendeci açısından, fiyat ayarlamalarını azaltmasıdır. Fiyat ayarlaması, bir şirketin müşterisine telefon için ödediği fiyat ile telefonu sattığı gerçek değer arasındaki farktır.


Yazının başında bahsedilen şirketin tecrübelerine göre, perakende takas programları aracılığıyla alınan telefonların % 25'inden fazlası fiyat ayarlamaları gerektirmektedir. Fiyat ayarlamasına ihtiyaç duyanların % 50'sinden fazlası, mağazada bir telefonu yanlış bir şekilde tanılamaya dayanmaktadır.


Otomatikleştirilmiş bir süreçle, bir cihazın değerini belirlemeye veya değerlendirmeye çalışan bir satış temsilcisiyle ilişkili öznellik büyük ölçüde azaltılır.

Dahası, otomasyon daha verimli bir tersine lojistik süreç sağlayabilir. Alım satımı yapılan cihazlar, perakende konumunda pozitif bir şekilde tanılandığı ve derecelendirildiği için takas işlevi düzene girecek, cihazları depoda değerlendirmek ve işlemek için daha az çaba ve kaynak gerekecektir.


Cihaz takasına yönelik mobil bir platform ile operatörler ve perakendeciler için yenilikçi bir takas sürecini teşvik ederken, telefonla alışveriş deneyimini dönüştürmek için de bir avantaj sağlanabilir. Çevrimiçi alışverişin neredeyse yarısı mobil cihaz ile gerçekleşiyor; bu nedenle bir perakendecinin aynı mobil platformda takas seçeneği sunması durumunda kazanacağı çok şey var. Herhangi bir perakende operasyonu için en büyük kazanç, müşterilere sunulan avantajdır. Muhtemelen, bu müşteriler geri dönecek ve bu avantajı, kendilerine veren yerde kullanacaktır.


Azimut mobil teknolojisi, bağımsız SDK'lar kullanılarak operatörün veya perakendecinin kendi uygulamasına sorunsuz bir şekilde entegre edilebilir. Halihazırda operatörün veya perakendecinin uygulamasını kullanan bir tüketici, telefonunun değerinin ne olduğunu görmek veya bir takas başlatmak için hesabını kontrol edebilir, yeni telefonlar veya diğer ürünleri arayabilir ve Azimut takas bileşenine sorunsuz bir şekilde geçebilir. Teknolojimiz, aynı zamanda tamamen fonksiyonel ve bağımsız bir uygulama olarak da kullanılabilir.


Müşteri Tabanınızı Genişletin


Operatörler ve perakendeciler en büyük cep telefonu satıcıları olsa da, mobil ekosistemdeki diğer perakende olmayan oyuncular da Azimut’un mobil teknolojilerinden yararlanabilir.

Sigortacılar, müşterilerine sundukları katma değerli hizmetleri genişletmek için benzersiz bir fırsata sahiptir. Birçok sigorta sağlayıcısı müşteri katılımını artırmak, sigorta sürecini ve platformunu sezgisel bir araç haline getirmek için uygulamalar geliştirmiştir. Kullanıcılar, uygulama sayesinde şirket politikalarına erişebilir, talep gönderebilir; çalınması veya kaybolması gibi durumlar için poliçe sürelerini uzatabilir.


Sigortacı ayrıca, müşterilerin hizmetlere kaydolmasını kolaylaştırarak müşteri tabanını genişletebilir ve sigortalamayla ilişkili riskleri azaltabilir. Sigortacılar, müşterilerin mevcut sigorta kapsamına genellikle perakende satış noktasında veya yeni bir telefon alımından sonraki 30 gün içinde satın alma sigortasına sahip olmasını ister. Sigorta sağlayıcıları, kullanıcıların iyi durumda olan ancak 30 günden daha eski bir telefona sigorta yaptırmalarını da sağlayarak müşteri tabanlarını genişletebilirler.


Şu anda, bir sigortacının 30 günden daha eski bir cihaza garanti vermesi zordur; çünkü telefonun durumu şüphelidir. 30 günlük süre içinde bile bazı sigortacılar, hasarlı bir cihazı sigortalamaktan kaçınmak için, bir perakende satış noktasında bir satış temsilcisinin cihazı fiziksel olarak incelemesini ister. Sigortacılar, cihazın gerçek durumundan eminlerse, bu riski azaltabilir ve hizmetlerini daha fazla potansiyel müşteriye sunabilir. Azimut mobil teknolojilerini kullanan kullanıcılar, telefonun durumunu belirleyen ve değerlendiren otomatik adımlardan kolayca geçebilir. Bu testler, takas işlemi için çalıştırılan tanılamaya benzer; ancak bu fonksiyon, telefonun elden çıkarılması aşamasında değil, cihaz yaşam döngüsünün başlangıcında kullanılır. Sigortacı, değerlendirme ile hangi sistemlerin çalıştığını veya hasar gördüğünü öğrenir ve cihazın sigortalanıp sigortalanmayacağına dair bilinçli bir karar verebilir.


Telefon sigortacılarının karşılaştığı en büyük zorluklardan biri, müşteri katılımıdır. Çoğu kullanıcı, talihsiz bir olay nedeniyle bir sigorta şirketiyle etkileşime girmiştir. Sigortacılar,kötü deneyimlere karşı koymak ve müşteri tabanlarını artırmak için, müşterilere olumlu bir deneyim sunan bir takas süreci sağlamalıdır.


Müşterilerin büyük bir kısmı, yeni telefon aldıklarında, yeni telefonlarının arızalanması ihtimaline karşı, için eski telefonlarını yedekte bekletir. Bir takas programı sunan bir sigortacı, yeni telefonlardaki penetrasyon oranlarını artırmak için, eski telefonda karşılığında bir indirim veya ücretsiz olarak sigorta sunabilir. Sigortacı ayrıca, bu eski telefonları bir takas programında yedek telefon olarak da kullanabilir. Bu ek telefon kaynağına sahip olmak, sigortacının yedek cihazlar kapsamındaki tedarik maliyetlerini düşürebilir.


Koruma ve Saklama Stratejilerini Geliştirme


Azimut mobil teknolojileri müşteri ilişkilerini iyileştirmek, sunulan hizmetlere değer katmak ve takas ve taahhüt işlemlerini kolaylaştırmak için operatörlerin, perakendecilerin, sigortacıların ve OEM'lerin elini güçlendirmektedir. Mobil teknolojilerimiz karar verme, mevcut en iyi cihazı bulma ve işlemleri kendi şartlarına göre tamamlama gücünü de tüketicinin ellerine verir.


Mağaza trafiği azaldığında, müşteri ve satış temsilcisi mümkün olan en iyi satış deneyimini yaşar; şirketler bu yeni hizmetler ile müşteri tabanlarını genişletme potansiyeline sahip olur. Azimut mobil teknolojileri müşteri merakını, katılımını ve sadakatini teşvik edebilir. Hepsinden iyisi cihaz yaşam döngüsü daha sağlıklı hale gelirken, herkes çözümün çıktılarından bir yönüyle memnundur.


8 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page